Červencová zahrada nejen ve znamení sklizně, ale také hnojení, zálivky a boje proti mšicím
Červenec – to je především teplo, horko a sucho. Češeme třešně a višně, sklízíme hrášek, užíváme krásných květů. Ale aby nám zahrada přinášela pohodu a radost je třeba pro ni také něco udělat.
Naše zahradní trávníky jsou třeba v červenci vystaveny velké zátěži. Chodíme po nich, hrajejí si na nich děti, stojí na nich nejrůznější kusy zahradního nábytku, praží na ně slunce. Není proto divu, že trávník trpí a při špatné péči se na něm začnou objevovat suché skvrny. Co tedy dělat, aby nám vydržel svěží a zelený?
Důležité je, abychom ho pravidelně sekali. Ovšem opatrně, nikdy bychom ho neměli zkrátit o víc, než o dvě třetiny jeho výšky. Každá tráva je totiž rostlina, která potřebuje listovou plochu pro výživu.
Trávník bychom měli také pravidelně zalévat, ideálně brzy ráno nebo večer. Při zalévání v plném slunci přes den se totiž snadno stane, že vodní kapky vytvoří na trávě čočku podobnou lupě a sluneční paprsky trávu popálí. Voda se také v horku rychle odpařuje, proto se jí nedostane tolik ke kořenům.
Samotná voda a zálivka však trávníku nestačí. Proto v průběhu července nesmíme zapomenout ani na jeho přihnojení. Vhodnou dávku a způsob si najdeme u příslušného hnojiva, které se rozhodneme použít – na výběr máme hnojivo granulované nebo tekuté.
Ne každý má však zahradu a trávník, někomu musí stačit pěstování květin třeba na balkóně nebo parapetu. Truhlíky v horkých dnech musíme zalévat měkkou vodou třeba ráno i večer. Jesliže máme truhlíky samozavlažovací, frekvence nemusí být tak častá, ale ani v nich nevydrží voda věčně. Na přímém slunci je třeba ji dolévat určitě obden. A pozor, vždy ke kořenům, nikdy ne na listy. I zde totož platí to, co u trávníku, že se kapka vody se na slunci promění v lupu soustřeďující sluneční paprsky do jednoho ohniska a rostlinám hrozí popálení.
A protože malý truhlík nestačí dodávat rostlinám dostatek výživy, pro jejich dobrý růst také nezapomínejme na přihnojování. Zde můžeme využít vedle kapalného nebo granulového hnojiva i hnojivo ve formě tyčinek.
Hnojením a zálivkou však péče o červencovou zahradu a truhlíky nekončí. I v tomto měsíci se objevují škůdci, které je třeba likvidovat – zejména to platí o mšicích a molicích. Ve skleníku proti nim můžeme využít třeba lepové desky nebo tyčinky proti škůdcům kombinované s hnojivem.
Veškeré prostředky proti škůdcům a hnojiva si vyberete v naší prodejně v areálu Velktrožnice Lipence, kde vám rádi poradíme, jaké přípravky jsou pro vaši zahradu ty nejvhodnější.