14 Srp 2017

Aby nám zahradní nářadí dobře sloužilo

0 Komentářů

Práce na zahradě je pro mnohé z nás odpočinek a relax. Může se však snadno změnit v galeje nebo být dokonce i nebezpečná a způsobit zranění. To když zanedbáme některá základní pravidla. Jedno z těch nejdůležitějších je mít v pořádku zahradní náčiní.

Moderní zahradnické nářadí, například od firmy Fiskars, je nesmírně odolné, lehké a dobře se s ním pracuje, ale ani ono není nezničitelné. I kvalitní motyčka, rýč, krumpáč nebo zahradnické nůžky vyžadují, aby byly uchovávány čisté, bez zbytků hlíny, starých rostlin nebo kompostu. Nerezové materiály nebo plasty samozřejmě koroze neohrožuje, ale přiznejme si – špinavé nářadí nevypadá dobře.

Jestliže má nářadí dřevěné rukojeti, je třeba pečovat i o ně. Někteří odborníci doporučují, aby se násady natřely voskem na parkety nebo lněným olejem. Jestli se k tomu rozhodnete, necháme na vás. Určitě byste ale neměli zapomenout dobře očistit a v případě, že plánujeme delší nečinnost nebo když se blíží zima, i zakonzervovat olejem nebo vazelínou všechny železné části motyk, lopat a krumpáčů.

Samostatnou kapitolou jsou potom zahradnické nůžky, nože, srpy, kosy nebo sekery. Pokud nejsou dostatečně ostré, je práce s nimi utrpením a paradoxně se tupým nástrojem snadněji pořežeme nebo zraníme, než když má perfektní ostří. Pokud nůžky uložíme neočištěné nebo je necháme přes noc venku na rose, ostří nám dlouho nevydrží. Navíc je zde větší pravděpodobnost, že nám ho může někdo přes noc ukradnout.

Srpy a sekery zvládneme většinou nabrousit sami brouskem, kosu dokážeme naklepat také sami, ale na zahradnické nože nebo nůžky si netroufá každý. Vyplatí se je proto spíše svěřit odborníkům.

Je dobré také nářadí skladovat pod zámkem v suchu a hlavně pořádku a ne naházené na jednu hromadu. Osvědčuje se mít na zdi připevněné háčky a na ně nářadí ověsit  třeba podle nějakého systému  tak, aby u sebe byly lopaty, motyky, krumpáče a ostatní nářadí.

V naší prodejně v areálu Velkotržnice Lipence nabízíme širokou paletu zahradnického nářadí. Najdete ale u nás také sortiment ostatních zahradnických potřeb včetně hnojiv, herbicidů, substrátů, plastových nádob a keramiky. Svou šíří je také výjimečná naše nabídka svíček pro všechny příležitosti. Do konce prázdnin 2017 pak při nákupu hřbitovních svíček nad 3000 Kč nabízíme akční 10 % slevu.

[nahoru]