05 Zář 2017

Babí léto na zahradě

0 Komentářů

Ještě je teplo, ale už ne tak úplně. Květiny pomalu odkvétají, ovoce a vinná réva dozrává. Podzim nezadržitelně klepe na dveře a zahrada nám připomíná, že je nejen čas sklizně, ale také čas pro přípravu na příští rok.

Začneme u trávníku. Posekat ano, zalévat ale již málo, nehnojit, ale vyhrabat od posekané trávy, holá místa dosít osivem. A samozřejmě provzdušnit vertilulátorem, abychom se zbavili mechu a ke kořenům se před zimou dostal vzduch.

Nejradostnější na babím létě je zřejmě sklizeň ovoce. To, které ukládáme na zimu, by nemělo být poškozené, natlučené nebo nahnilé. Odrůdy pro skladování dáme do chladné a temné místnosti. V zimě je pak musíme pravidelně kontrolovat a vyhazovat plesnivé a nahnilé kusy.

Dozrává také pozdní zelenina – celer, mrkev, brambory, fazolky nebo cukety. Poté, co zeleninu sklidíme, záhony pečlivě zryjeme a můžeme je osít zeleným hnojením – jetelem, vikví nebo hořčicí, které pak brzy zjara zaryjeme.

Pokud místo zelenině dáváme na zahradě přednost květinám, září je ten pravý čas k rozdělení trsů trvalek a přesazení nově zakoupených rostlin z květináčů do záhonů. Přesazujeme také nově zakoupení jehličnany a keře. Jehličnany před zimou musíme hodně zalévat, aby na zimu nabraly dostatek vláhy.

Pomalu nám také v truhlících dokvétají muškáty, pokud je chceme uchovat pro příští rok, musíme je ostříhat a přenést na zimu domů. Zejména je třeba dát pozor na fuchsie, které jsou na chlad velmi choulostivé. Proto je  zastřihneme a uložíme do místnosti s teplotou kolem 10 stupňů. Pozor na vlhkost, přes zimu je zaléváme tak jednou týdně.

Pro veškeré zahradnické práce je třeba vybrat vhodné nářadí  – rýče, hrábě, motyky. S kvalitním nářadím se nejen méně nadřeme, ale  nehrozí nám ni nepříjemné zranění. V naší prodejně v areálu Velkotržnice Lipence vám nabízíme celý sortiment toho nejlepšího nářadí i další potřeb pro zahradníky, jako  jsou substráty, keramika nebo chemická ochrana rostlin a hnojiva. Vyberete si také z velkého sortimentu svíček, které využijete při podzimních svátcích, o vánocích nebo pro domácí pohodovou atmosféru.

[nahoru]