11 Čvc 2017

Když jsme minulý týden popisovali krtka obecného, slíbili jsme, že popíšeme konkrétní metody boje s tímto nepřítelem pěstěných trávníků, okrasných i užitkových zahrad. I když krtek nepatří mezi speciálně chráněné druhy, soustředíme se především na metody nelikvidační a preventivní. Seznam jedů ani drastických pastí tedy v následujících řádcích nehledejte.

Ideální krtek je ten, který se vůbec na zahradě nevyskytne, protože na ní nemá dostatek klidu a pohody. K tomu se nejlépe hodí elektrický odpuzovač BROS Sonic. Umístíme ho do země a vydává na ploše až 500 – 600 metrů čtverečních signál, který krtek, ale třeba také norník a další hlodavci, nesnášejí. Je odolný proti vodě, pouze nesmíme zapomínat vyměňovat baterky, což u tohoto přístroje lze udělat bez vyjímání ze země.

Můžeme na to také jít svépomocí a vyrobit si nějaké plašidlo, třeba vrtulníček z pet lahve. Pomocí trubky nebo zapíchnuté tyče pak z něj přenášíme hluk krtkovi do země. Problém je, že na rozdíl od elektronického plašiče nebude ten domácí příliš hezký a navíc bude rušit svým hlukem i nás.

Pokud se nám nechce používat elektroniku, můžeme krtky odpudit i chemicky. Například Bros odpuzovač krtků působí i proti psům a kočkám a má účinek až 2 měsíce.

Jestliže se nám ale krtkek na zahradě již vyskytl, musíme použít trochu drsnější metody – vypudit ho z jeho království. K tomu slouží tekuté nebo granulované odpuzovače. Ty se aplikují přímo do krtčích chodeb, a jejich zápach krtka spolehlivě vyžene.

Vedle těchto profesionálních nástrojů i tady lze zvolit  přírodní metody, třeba výsadbu rostlin, které krtek nemá rád – například afrikány nebo řebčík královský. Místo odpuzovacích granulí mu můžeme také do chodbičky dávat potraviny, které jeho citlivý čich nesnáší – olomoucké tvarůžky, čerstvou citronovou kůru nebo pepř. Funguje prý také benzín, ale je otázka, jestli si chceme benzín lít na zahradu.

V nejrůznějších diskusních fórech se můžeme dočíst další zaručené recepty. Jenomže krtek někde žít musí, už jenom proto, kolik škůdců v zemi likviduje. Proto, pokud vám na zahradě vyloženě nevadí, vyžeňte ho jen z míst okrasných a jinde mu dopřejte prožití jeho 2 – 3 let spokojeného života.

[nahoru]