19 Říj 2017

I na podzim a v zimě mohou být vaše okna ozdobena květinami

0 Komentářů

Poslední teplé dny se již definitivně chýlí ke konci a před námi je sychravý podzim a dlouhá zima. Je proto nejvyšší čas, abychom na parapetech a balkonech upravili truhlíky s petuniemi a muškáty.

Názory na to, jestli nechat letní balkonové květiny přezimovat v chladné místnosti a na jaře je vysadit znovu nebo je rovnou vyhodit a příští rok koupit nové sazenice se různí. Necháme to tedy na vaší volbě. Spíše budeme řešit to, co s truhlíky, které nyní zejí prázdnotou.

Samozřejmě, nejjednodušší řešení je uskladnit je někam stranou a nechat okna či balkony prázdné. Jestlžei se však nechceme ozdobených oken vzdát ani v zimě, máme několik možností.

Truhlíky můžeme použít pro aranži z květin z umělé hmoty nebo suchých rostlin. Ta nevyžaduje přes zimu žádnou péči pokud jde o zálivku. Jedině musíme dávat pozor, aby nám aranži nezničil prduký vítr, o který v těchto obdobích není nouze nebo těžká sněhová pokrývka. Aranže také můžeme upravovat podle momentálního vkusu nebo času – podzimní motivy vystřídají motivy vánoční a pak třeba motivy svatého Valentina.

Ale ani v zimě nejsme ochuzeni o možnost umístit do truhlíků živé rostliny. Samozřejmě ne muškáty, volit musíme druhy, které odolají zimě a sněhu. Ideální jsou například různé typy vřesů.

Živé rostliny však vyžadují péči i v zimě, Největší problém je s jejich zálivkou, zejména pokud máme samozavlažovací truhlíky. Hlavně po prudkých deštích se jejich sběrná nádoba naplní vodou, kterou roslitna v zimě nemůže spotřebovat a nahromaděná voda způsobí hnilobu.

Řešením je vyvrtat do truhlíku drenážní otvor, kterým přebytečná voda odteče. Neznamená to zároveň jeho zničení, protože na jaře ji můžeme zalepit vhodným lepidlem a truhlík dále používat. Případně si na zimu zvolíme truhlík jiný, který umožní snadno přebytečnou vodu vylít.

V naší prodejně v areálu Velkotržnice Lipence si můžete zakoupit vše potřebné pro podzimní výsadbu – truhlíky, substráty, ale také hnojiva a dekorační předměty. Nabízíme rovněž mimořádnou nabídku svíček všech druhů pro každou příležitost..

[nahoru]