18 Čvc 2017

Plevel není na zahradě žádoucí

0 Komentářů

Rostou tam, kde si to nepřejeme. Na rozdíl od jiných rostlin, které pečlivě vysazujeme, okopáváme a hnojíme, se jim daří navzdory našim zásahům. V Česku patří do této skupiny nežádoucích rostlin téměř 200 druhů. Všechny je označujeme společným názvem – plevel.

Ovšem jen tak říct, že plevel je jednoznačně škodlivý, není tak jednoduché. V některých případech totiž může i pomáhat, někdy se jedná o léčivé rostliny, ovšem všeobecně škodí. Čím? Snižuje teplotu půdy, odčerpává pěstovaným rostlinám živiny, zastiňuje je a podporuje šíření škůdců a chorob. Odhaduje se, že nezvládnutý plevel na záhonu sníží výnos o 20 – 60 %.

Jak s plevelem bojovat? Samozřejmě klasicky vytrháváním. To je možné hlavně u malých záhonků, ovšem větší zaplevelené plochy takto jednoduše nelze vyčistit. Tady je nejlepší prevence. Proti růstu plevelu výborně poslouží slouží mulčovací kúra, pod kterou na záhon podložíme textilii. V té necháme otvory pouze na rostliny, které na záhonu pěstujeme. Textilii na okraji záhonu dobře přichytíme, ideálně speciálními kotvícími kolíky.

A samozřejmě, proti plevelům používáme i chemii. Jestliže se potřebujeme zbavit úplně všech rostlin, jsou k dispozici totální herbicidy. To ale není pokaždé možné, můžeme proto využít selektivní herbicidy, které zničí pouze plevel. Tyto selektivní herbicidy jsou často dodávány i v kombinaci s hnojivy. Využívají se hlavně při pěstování trávníků.

Pokud nás navštívíte v naší prodejně GARDEN Centre v areálu Velkotržnice Lipence, rádi vám s výběrem toho nejlepšího přípravku a metody likvidace plevele ve vaší konkrétní zahradě poradíme.

[nahoru]