27 Dub 2017

Tři zásady správného jarního výsevu semen

0 Komentářů

Když se chystáte vysévat semínka květin nebo zeleniny, tak pro jejich úspěšné vzklíčení a bohatou úrodu doporučujeme dodržovat tyto tři zásady:

1) Správná volba substrátu

Jestliže semínka uložíme od správného substrátu, ušetříme si starosti s jejich výživou, hnojením a dokonce je ochráníme i před některými houbovými chorobami. Firmy vyrábějící substráty dodávají na trh speciální produkty přímo určené pro výsev. Příkladem je supresivní substrát pro výsev od firmy Forestina. Ten je totiž navíc obohacen o houbu Metarhizium anisopliae, která představuje účinnou prevenci před poškozením hmyzem, který napadá klíčící a vzcházející rostliny. Důležité také je, že substrát s klíčícími semínky nesmí vyschnout. Při zalévání ale musíme být opatrní, abychom z něj semena nevyplavili.

2) Správna doba výsevu

Zde je třeba se dobře seznámit s tím, co je pro kterou rostlinu vhodné. Doporučení o správné době výsevu si přečteme na obalu, ve kterém jsou semena dodávána. Jestliže semínak vysejeme v nesprávnou dobu, buďto vůbec nevzklíčí nebo rostlina nedoroste tak, jak potřebujeme.

Například přelom dubna a května je vhodný pro  výsev letniček, které pokvetou v červnu, od května do července pak vyséváme dvouleté rostliny, které při klíčení snadno zasychají.  Ze zeleniny nyní vyséváme luskoviny, ovšem pro fazole, které potřebují ke klíčení a růstu vyhřátou půdu, je vhodnou dobou květen. V první třetině května vyséváme také rajčata a okurky.

3) Správá hloubka setí

To, jak semeno zasít, je závislé na jeho velikosti. Existuje jedna jednoduchá rada –  jak je semeno veliké, tak hluboko jej vyséváme. A proto drobná semena, která ke klíčení potřebují světlo, sypeme na povrch substrátu. Jiná semínka, která naopak potřebují ke klíčení tmu, zase zatlačíme do půdy a přikryjeme vrstvou zeminy.

V naší prodejně v areálu Velkotržnice Lipence nabízíme široký sortiment nejrůznějších semen od všech významných dodavatelů. Jejich nabídku si můžete pohlédnout i na našich webových stránkách.

Firma GARDEN Centre je prodejcem celého sortimentu potřeb pro zahrádkáře. Vedle osiva nabízíme například substráty, hnojiva nebo zahradnické nářadí. V naší prodejně naleznete i v České republice ojedinělý výběr svíček pro každou příležitost.

[nahoru]