08 Kvě 2017

Zbavte se slimáků dřív, než nakladou vajíčka

0 Komentářů

Slimáci a plži, zejména poslední dobou velmi častý plzák španělský, paří mezi největší nepřátele každého pěstitele. Mají rádi vlhko, mlhu a rosu, těžkou, méně vysychavou a kyselejší půdu, slámu a dostatek organických látek.

Již zmíněný plzák španělský, který je mimořádně pohyblivý a nemá u nás přirozené nepřátele, se šíří celou Evropou a potlačuje původní plzáky a slimáky. Mláďata má jednou do roka.

Plzáci jsou hermafrodité, ale pářit se musí vždy dva mezi sebou, kdy si vyměňují spermie. K páření dochází koncem června, vajíčka pak kladou oba dva na konci srpna a na začátku září. Každý může naklást čtyři až sedm snůšek – celkem více, než dvě stě vajíček.

Je proto důležité, abychom plzáky zlikvidovali dříve, než vajíčka začnou klást. Protože se v přírodě vyskytují nejvíce v květnu až v červnu, měli bychom je hubit právě nyní, a to až do července.

Výborným prostředkem pro likvidaci veškerých plžů je granulovaná návnada – moluskocid Limanish PREMIUM. Účinkuje dlouhodobě, obsahuje rostlinné látky, které slimáky a hlemýždě přitahují a na druhou stranu má ale hořkou chuť, takže nechutná psům ani kočkám. Nevadí mu ani vlhké prostředí a déšť. Granulovaná návnada je navíc výhodnější než postřik, protože je selektivní.

A samozřejmě, v boji proti slimákům a plžům nezapomínáme ani na prevenci. Protože plzáci nacházejí úkryty v nesekaných trávnících a v blízkosti zeleninových záhonů, je důležité časté sekání trávy, pletí a udržování zahrady v pořádku.

Plzák španělský se ale v době sucha zvládne schovat do drobných prasklin v půdě a přežít tam, proto samotná prevence nemusí být dostačující.

[nahoru]